Levné destinace

Levná dovolená - jak snížit náklady způsobem cesty

Cestu na místo dovolené můžete realizovat vlakem, autobusem, letadlem nebo vlastní dopravou. Zpravidla nejvýhodněji vychází zájezd autobusem, protože náklady na vozidlo a pohonné hmoty jsou rozložené mezi velký počet cestujících. Nemusí to však platit vždy a někdy může vyjít levněji jet vlastním vozem – zvláště pokud kalkulujete jako náklady vlastní cesty jen pohonné hmoty a ne opotřebení vozidla nebo riziko jeho poškození nebo krádeže a náklady na parkování. Letadlo zpravidla patří naopak k těm nejnákladnějším formám dopravy. S délkou trasy ovšem z pochopitelných důvodů tyto náklady na kilometr klesají a na delších trasách může letadlo vycházet naopak nejlevněji - zejména, pokud míříme do destinace, kdy je potřeba překonat oceán nebo středozemní moře a nepřichází tak v úvahu vlak a u auta by bylo nutné započítat náklady spojené s naloděním vozidla na trajekt. S rozvojem nízkonákladových společností lze však někdy najít i ma kratší vzdálenosti tak výhodné ceny letenek, že předčí i cenu jízdy na dovolenou autobusem. Vyhledat takovou nabídku je hodně otázka štěstí a následně i rychlosti jejího zaplacení - tzn. její rychlé rezervace. Obecně tedy ani letadlo nemůžeme paušálně brát jako vždy drahý dopravní prostředek.

Pokud uvažujete právě o využití letadla - volíte-li dovolenou formou zájezdu, bývají někdy levné lety zahrnuté v levných zájezdech. Plánujete-li cestu individuálně (ne formou zájezdu), tak si můžete leteckého dopravce zvolit sami a sami vyhledat výhodný let. Některé výhodné nabídky se občas objevují např. na Letuska.cz nebo stránkách nízkonákladových dopravců – SmartWings, Whizair. Stejně tak ale i na stránkách ČSA nebo národního dopravce země, kam se na levnou dovolenou chystáte. A není už dnes výjimkou, že národní dopravce může mít nabídku takového letu i výhodnější než nízkonákladový. Pochopitelně se jedná o nějaký doprodej volných míst v takovém případě, ale platí, že tento dopravce realizuje zdaleka největší objem cest do dané destinace, a proto má možnost některé letenky nabídnout levně jen za cenu svých nákladů.

Výhodnou celkovou cenu letenky lze zařídit i kombinací několika přestupů nebo odletem ze zahraničního letiště – pro Čechy typicky z Frankfurtu, eventuelně z Vídně. S množstvím přestupů však klesá komfort a vzrůstá stres i v souvislosti s rizikem zpoždění některého z letů a následné nemožnosti přestupu v plánovanou dobu. Při naplnění tohoto rizika se pak může cesta protáhnout a znepříjemnit "tahanicemi" s dopravcem o náhradu za zpoždění. Nicméně, i to - letecká doprava s přestupy - je jednou z cest, jak lze dosáhnout levné dovolené.

Daní za volbu dopravce je, že nemáte zařízené nic jiného – ubytování, stravu, program, dopravu z letiště a na letiště při zpáteční cestě. Jak bylo řečeno - pokud volíte dovolenou s cestovní kanceláří, tak volbu za Vás provádí cestovní kancelář. I ta má předpoklady, jak může dosáhnout levnější dopravy než v mnoha případech individuálně pořízené letenky. Vzhledem k počtu zájezdů, které organizuje, má zpravidla možnost rezervovat dopravu s velkým předstihem, a především - pronajmout si vlastní stroj, který naplní pouze svými klienty. Z obou možností vyplývá často možnost pořídit levné letenky, proto v případě zájezdu s CK si prohlížejte nabídky zájezdů jak s dopravou autobusem, tak i leteckou. Není vyloučena, že i dovolená s leteckou dopravou bude levná. Zpravidla však platí, že levná dovolená je spojena s dopravou autobusem. Levnější pořízení je vykoupeno delší cestou, ale i to může mít své výhody. Z okénka autobusu si např. prohlédnete krajinu navštěvované země mnohem důkladněji než z letadla.