Levné destinace

Levná dovolená - jak snížit náklady způsobem ubytování

U ubytování cena zpravidla roste spolu s počtem hvězdiček. Právě proto je vhodné znát význam a váhu „hvězdičkování“ hotelů. Co si lidé zpravidla neuvědomují a koupí si tak mnohdy dovolenou zbytečně dráž je to že, neexistuje 1 standard. V různých zemích znamenají hvězdičky různé věci. Proto hvězdy jsou relativním měřítkem kvality ubytování pouze v rámci dané země. Nevyplatí se proto vždy přikládat velkou váhu počtu hvězdiček, zláště pak u levné dovolené. Jinými slovy, co jsou 4 hvězdičky ve Španělsku může znamenat horší kvalitu, než 3 hvězdičky v Rakousku.

Další důležitá věc je, že standardy jsou někdy zavádějící. Jejich udílení nebo odebrání nelze úplně 100%-ně kontrolovat. Je věcí asociací nebo organizací činných v cestovním ruchu, aby plnění kvality kontrolovaly, ale uhlídat na 100% to, zda to avizovaná kvalita odpovídá všude realitě (a ve všech měřítcích – soc. zařízení, vybavení pokojů, rozměry pokojů, kvality postelí…) nelze. Stejně tak neoprávněné avizování vyššího počtu hvězdiček je spojeno v různých zemích s různými sankcemi. Proto hvězdičkování není zcela mezinárodně porovnatelné a hodnotíme-li 1 hotel ve Francii a druhý v Řecku z hlediska hvězdiček, dostáváme se na tenký led porovnávání hrušek s jablky.

Berte proto tento údaj při hledání levné dovolené s rezervou. Je podpůrný a při srovnávání různcýh zemí řekne spíše něco znalcům místních poměrů seznámeným s tím, co je s kterým hvězdičkovým statusem konkrétně spojeno v dané zemi, jak vypadá systém kontrol nebo sankcí za uvádění nesprávného počtu hvězd. Neznamneá to, že hodnotit podle hvězdiček nemá žádnou váhu, ale spíše si uvědomit relativní význam tohoto hodnocení.

V případě hledání ideálního hotelu pro Vaši levnou dovolenou Vám mnohdy lépe poslouží reference návštěvníků. Zpravidla jsou spojeny přímo s nabídkou. Tyto komentáře mohou být někdy také nedokonalé, ale v celkové mase všech příspěvků kvalita hotelu a přístupu personálu většinou velmi dobře vyjde najevo. Podle popisků hotelu si můžete udělat jasnou představu co v hotelu je a zda to odpovídá Vašim potřebám tak, abyste např. zbytečně neplatili za hotelový bazén, pokud jej při své levné dovolené nepotřebujete a bohatě Vám bude stačit koupání v moři.

Pokud jde o hledání levné dovolené z hlediska ubytování jako celku, pak se neomezujte pouze na hotely. Ve všech turistických destinacích jsou i penziony, apartmány a – pro super levnou dovolenou – také kempy. Jde jen o to, zda ubytování ve stanu nepovažujete za přílišný nekomfort na dovolené, kde si má člověk zejména odpočinout. V neposlední řadě jsou možnou variantou také ubytovny a hostely, které mají nížší komfort, často pospolu s mnoha lidmi v 1 místnosti, nicméně i to je možnost, jak levnou dovolenou ještě více zlevnit.

Protože nám však zpravidla na dovolené jde o relaxaci, ke které je soukromí potřeba, většina lidí se při při výběru levné dovolené bude orientovat z hlediska ubytování zejména na levnější hotely, penziony (u nich pozor – disponují menší kapacitou a pokud si chcete ubytování zařizovat sami, je potřeba si je rezervovat včas).